Není snadné překonat sám sebe, ale důsledností a pílí jde prakticky všechno

I vy můžete být Demosthenem.

Říká se, že člověk by se nikdy neměl smířit se svými schopnostmi a limity. Protože ty zdánlivé bariéry a hranice jsou tu právě od toho, abychom se prostřednictvím nich posouvali – nemusíme jít na „hranu“, ale zkusit překročit hranici vždy stojí za to.

Kolikrát si každý z nás řekl:

„To nejde!“

„To neumím!“

„To nedokážu!“

Ale jak se říká – kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.

Takovým příkladem by pro nás mohl být Demosthenes, který je považován za jednoho z nejlepších řečníků, přestože k tomu neměl žádné dispozice a schopnosti. To vše mu ale vynahradila jeho nesmírně pevná vůle. Překročil své hranice – sám sebe. Když se musel obhajovat během soudního procesu, sklidil výsměch kvůli svému slabému hlasu, vadě výslovnosti a nepříjemnému tiku.

Cvičil dech i hlas voláním do mořského příboje, poruchu řeči napravoval vkládáním oblázku pod jazyk a doma si zavěsil na strop kopí ostrým hrotem tak, aby mu těsně dosahovalo k rameni. Když pak pracoval na svém projevu, postavil se přímo pod něj. Kdykoli pak trhl ramenem, hrot se mu bolestivě zabodl do ramene, kterým při hovoru škubal. Do historie se zapsal jako vynikající řečník a stal se ikonou řečnické soutěže „Mladý Demosthenes“.

My všichni na sobě můžeme pracovat a stát se „Demosthenem“. Nabízíme vám tipy, jak si rozšiřovat slovní zásobu, prohloubit schopnost soustředění a vnímání i navazování logických souvislostí.

Nejjednodušší metodou rozšiřování slovní zásoby je, že si budete popisovat a vyjmenovávat objekty, kolem kterých každý den procházíte. Denní rutina se vám tak může změnit v zajímavou cestu za dobrodružnou výpravou.

Nemusíte přeci jen kráčet ulicí, ale procházet jí, nevidíte barák, ale dům, budovu nebo třeba stavbu. A když  k Vám přiběhne pes a rozzlobeně na vás zaštěká, tak přeci zároveň připelášil čokl a zabafal.

Samozřejmě „jazykovědná disciplína“ sama o sobě je, když se pak kamarádi večer v hospodě dozvědí, že jste byli smrtelně napadeni zuřícím predátorem.

Když někoho řekněme vizuálně zajímavého potkáte, můžete se jen se zalíbením ohlédnout (někteří třeba i písknout), nebo si můžete zkusit slohový útvar, na který si možná ještě vzpomínáte ze školy – „popis“. A v mysli se zabývat hezkou ženou kvůli rozšiřování slovní zásoby a rozvíjení komunikačních schopností se přeci může, výčitky nejsou na místě – ba co víc – je to dokonce chvályhodné. Když procházíte kolem plakátu či billboardu, můžete zkusit trumfnout jeho autora novým, údernějším, nápaditějším sloganem.

Kolikrát nesouhlasíte s argumentem, který nějaký politik nebo „odporník na slovo vzatý“ vynese. Zkuste ho trumfnout a vymyslet argument, který by ho dostal do argumentačního knockoutu.

Jistě si stále dokola vybavujete věty, doslova slovo od slova ze situace, rozhovoru, dialogu, ve kterém jste ze svého pohledu ne úplně obstáli. Napadá vás tolik nesporných faktů a nevyvratitelných argumentů, kterými jsme to mohli tomu dobře ozbrojenému protivníkovi v daném argumentačním souboji přímo vpálit. Na vítězství v oné diskusi je už asi sice pozdě, ale nejdůležitější je vyhrát nad sebou.

Udivuje vás, že vás vaše kočka probudí a „požádá“ o snídani a podrbání pod bradou vždy přesně v tu stejnou ranní hodinu? A jak zůstáváte stále dokola ohromeni, když na vás pejsek čeká před dveřmi přesně ve chvíli, kdy se vracíte z práce!

Trénujte svůj odhad a zvědomění v čase a prostoru také a pokaždé, když se probudíte, zkuste odhadnout čas a zkontrolujte ho. Uvidíte, že brzy se vytrénujete tak, že vám bude vaše vnitřní hodiny i ten mazlíček závidět!

Jednou z těch, která je sama sobě skvělou učitelkou, trenérkou a koučem zároveň, je v KLUBu Aktiv stále aktivní Jana Přibylová. Kromě cvičení během kruhového tréninku nenechává zahálet ani svůj mozek a procvičuje neurony při kognitivních tréninzích na divadelních technikách v KLUBu. A ani cestou tam nelení, jak říká: „Když jedu metrem s informačními tabulemi sdělujícími množství přepravených cestujících za den, okamžitě si v hlavě skládám slovní úlohu. Když tolik je to za den, kolik to bude za dva dny nebo za týden? A když tato souprava vyráží každou třetí minutu, kolik jich asi vyrazí během celého dne na všech trasách?“

A kromě matematických úloh se zaměřuje i na slovní hry: „Kdekoli vidím napsané delší slovo, rozkládám si ho do dalších slovíček, přehazuji písmena a snažím se zjistit význam tohoto nového vyjádření.“

Jako malý téměř každý sní o uplatnění ve filmovém průmyslu – klasickým snem je být herec nebo scénárista. A ani si neuvědomujeme, že je obojím ve skutečnosti každý z nás. Plynule přecházíme z role do role a přijímáme určitá společenská pravidla, tedy scénické poznámky, nasazujeme si průběžně masky a „kostýmy“ měníme pokaždé, když se z práce vrátíme do pohodlných tepláků nebo naopak nervózně proházíme celou svou kostymérnu s tím, že nemáme „co na sebe“. Zkusme si to v každodenním životě uvědomit a v duchu podle „masky“ či „kostýmu“ kolemjdoucího přiřazovat tomuto herci roli. Tak své kognitivní funkce trénuje i Jana. Každý, kdo kolem nás projde nebo stojí ve frontě na poště, má svůj příběh a „roli“ v něm, scénář si pak v hlavě „píše“ podle dané příležitosti nebo „spoluherce“.

A na tom scénáři se dá také skvěle pracovat, můžete být autorem a „mentorem“ zároveň, zkuste si dát za úkol nepoužívat podstatná jména, slovesa nebo třeba slova končící na samohlásku. Nebo místo sloves používejte jen citoslovce.

A můžete být také objevitelem nového světa i jazykovědcem zavádějícím úplně nová slovní spojení a termíny. A co rovnou vynalézt zcela nový jazyk?

Kromě toho, že si těmito všemi zmiňovanými způsoby budete příjemným a hravým způsobem rozšiřovat slovní zásobu, zároveň si procvičíte mnoho kognitivních funkcí, jako je soustředění, postřeh, paměť… A co víc – novým pohledem na svět se Vám obohatí svět v celé své šíři, ten svět, na který jste byli zvyklí dívat se každodenní optikou už zamlžených a omšelých brýlí. Zkuste si tedy vzít „dalekohled“, zadívat se pozorně až za „horizont“ a objevit v něm kaleidoskop měnících se nevšedních tvarů, fascinujících obrazců a jedinečných situací.

„Cognito, ERGO sum!“ neboli „Myslím, tedy jsem!“ Tuto slavnou větu vyslovil Descartes a už zmiňovaný Demosthenes by s ní jistě souhlasil.

Inspirujte se tedy těmito všemi Déčky – Důsledně Dělejte a při tom Důmyslně Dumejte – jako to dělali Demosthenes a Descartes.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice NOVINKY. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.