Neurorehabilitace aneb vracíme chuť k životu na Týdnu mozku

V týdnu 12. – 16. 3. 2018 proběhl již 20. ročník festivalu Týden mozku, který pořádá Akademie věd ČR v Praze. Festival je určen všem příznivcům výzkumu mozku a neurověd a opět nabídl návštěvníkům bohatý program plný zajímavých přednášek, workshopů, výstavu a další interaktivní program. Akce je součástí celosvětové kampaně informující o nejnovějším pokroku v oblasti výzkumu mozku, tzv. Brain Awareness Week. Mezi přednášejícími nechyběla znělá jména jako prof. MUDR. Josef Syka, DrSc. (stál u vzniku festivalu před 20 lety), prof. RNDr. Aleš Stuchlík, DrSc. nebo prof. MUDr. Cyril Höschl, DrSc., FRCPsych. Více o programu nebo nahrávky některých přednášek najdete na www.tydenmozku.cz.

Velmi rádi jsme se festivalu zúčastnili, o přednášku s názvem “Neurorehabilitace aneb vracíme chuť k životu”, která byla věnována průběhu rehabilitace klientů v ERGO Aktiv, i následný workshop projevili návštěvníci velký zájem. V krátkém článku vám přinášíme, o čem naše ergoterapeutky na Týdnu mozku přednášely a děkujeme spolupracující organizaci Cerebrum – sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin za přizvání k účasti. Už teď se těšíme na další ročník!

Týden mozku

Ve čtvrtek 15. 3. 2018 jsme se zúčastnili Týdne mozku, který byl pořádán Akademií věd České republiky, s přednáškou a workshopem. Přednášeli jsme o neurorehabilitaci a jak ji děláme my. Mohli jste slyšet dva velmi podrobné a konkrétní příběhy našich klientů a vidět, jak probíhala jejich rehabilitace v centru ERGO Aktiv. Přinesli jsme vám na ukázku testy a pomůcky, které v rámci terapií běžně využíváme. Jednalo se například o testy jemné motoriky a pomůcky pro její rozvoj, také o prostředky pro posilování svalové síly nebo například trénování kognice. Zároveň vám byl k dispozici tým našich terapeutek, aby odpovídaly na vaše dotazy a představily vám dané pomůcky.

 

 

 

 

 

 

Prezentaci jsme pojmenovali podle našeho hesla a to Neurorehabilitace aneb vracíme chuť k životu. To je totiž přesně to, o co se v závěru pomocí naší činnosti snažíme. Chtěli jsme objasnit nějaké mýty ohledně neurorehabilitace a definovat, o co se vlastně jedná. Je to totiž proces, kde je podstatná právě komplexnost a koordinace v rehabilitaci neurologických pacientů. Další podstatný pilíř neurorehabilitace je individuální nastavení plánu pro každého klienta a mezioborová spolupráce při celém procesu rehabilitace. Následně jsme prezentovali dva konkrétní příběhy našich klientů, na kterých jsme chtěli ukázat, jak celý proces probíhá u nás a jaké můžou například být výsledky neurologické rehabilitace.

Autor článku: KC Remozka, Bc. Tereza Dubská