Chatbot Andělín – první robot, který vám poradí, co dělat po mrtvici

Chatbot Andělín – první robot, který vám poradí, co dělat po mrtvici

Praha,  15. května  2019

Každý rok v České republice přibývá 10 000 osob, které prodělaly cévní mozkovou příhodou (mrtvici). To je stejné číslo, jako třeba počet obyvatel Litomyšle nebo pražského Starého Města. Každý šestý člověk v České republice na cévní mozkovou příhodu dokonce zemře. Představte si setkání třídy základní školy po 50 letech – 5 spolužáků již zemřelo nebo zemře na cévní mozkovou příhodu. 

Česká republika disponuje excelentní akutní zdravotní péčí o lidi po cévních mozkových příhodách.  Co však pokulhává, je následná péče, která v ČR není systémově koordinovaná. Lidé po mrtvici a jejich blízcí se tak často nedozvědí, jak dlouhodobě rehabilitovat, na co mají v rehabilitaci nárok, jaký bude vývoj následků.

Přitom v ČR existuje zatím jen jedna speciální poradna, kterou provozuje centrum neurorehabilitace ERGO Aktiv.

Jak říká vedoucí terapeutka centra Mgr. Veronika Slepičková: „Mezi nejčastější dotazy v poradně patří co dělat, když lidé po mrtvici opouštějí nemocnici nebo jsou už nějakou dobu stabilizovaní doma.  Mapujeme jejich  aktuální situaci a doporučujeme jim, jak dál rehabilitovat, rozvíjet se, jek se vrátit do aktivního života. Lidé se na poradnu často obracejí i ve večerních hodinách a o víkendech, kdy poradna nefunguje. Z tohoto důvodu jsme ve spolupráci s IBM vyvinuli první chatovací robotickou poradnu, kterou jsme nazvali chatbot Andělín.“.

„Oblasti, na které chatbot dokáže odpovědět, se týkají všeobecných informací s vysvětlením pojmů spojených se získaným poškozením mozku“, říká terapeutka Bc. Doubravka Koubková.  A dodává: „Dokáže tazatele nasměrovat například v oblasti rehabilitace, vysvětlí, v čem spočívá fyzioterapie, ergoterapie, logopedie a kdy a při kterých potížích vyhledat služby dané odbornosti. Chatbot dále poskytuje kontakty na zdravotnická zařízení, jako jsou ambulantní nebo lůžková rehabilitace podle krajů“.

Jedná se o první zdravotnicko – sociální chatbot s použitím supermoderní technologie vývojářů z IBM.  Na vývoji chatbotu neustále pracujeme, vylepšujeme jej a budeme moc rádi, když najde široké využití. Cílem je, aby ti, co informace hledají, našli základní odpovědi a v případně nejasností zavolali do poradny ERGO Aktivu – 732 542 529.

Více najdete na:  https://andelin.ergoaktiv.cz/

ERGO Aktiv, o.p.s.,  Olšanská 2666/7, 130 00  Praha 3

Chatbot  vznikl v rámci Operačního programu Praha-pól růstu ČR, číslo projekt CZ.07.3.63/0.0/0.0/16-031/0000150, název projektu:  „S mrtvicí jinak“.

Příspěvek byl publikován v rubrice NOVINKY. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.